MENU...
Facebook

Dlaczego lot balonem?


Naturalne przyswajanie języka obcego to długoterminowy proces. W przypadku języka ojczystego mija około dwóch lat, zanim dziecko zacznie konstruować pierwsze pełne zdania bądź zwroty. Przez ten cudowny okres swojego życia, dziecko cały czas przyswaja, akumuluje bodźce językowe, słuchając, reagując na naszą mowę. A potem nagle "eksploduje" werbalnie. I mówi, mówi i mówi. I tak przez najbliższe kilka lat.

Proces uczenia się języka, również obcego można przyrównać właśnie do naszego lotu balonem. Zanim balon ten wzniesie się, musi minąć sporo czasu. Podgrzanie powietrza przecież może trwać nawet kilka godzin. A kiedy będzie on już gotowy do lotu, pasażerowie, świadomi bądź nie (w przypadku przyswajanie języka lepiej nie), wyruszają w podróż. A ta trwa długo. Bo poznawanie języka musi długo trwać.

Balon ma dużą bezwładność, ospale reaguje na aktywności sternika. Dokładnie tak samo jest z przyswajaniem języka. Bo naturalne przyswajanie języka przynosi długotrwałe efekty z czasem. Zazwyczaj minie wiele dni lub raczej miesięcy, zanim nowo napotkane słowo zaczniemy systematycznie używać. Dzieje się tak właśnie dlatego, że efektywne integrowanie nowych elementów językowych jest skomplikowanym, wielopłaszczyznowym i dlatego długim, choć niektórzy próbują go przyspieszyć. Fiszkami, uczeniem się na pamięć, bezwiednym powtarzaniem gotowych zdań itp. Efekty są zazwyczaj opłakane, w najlepszym razie krótkotrwałe.  To tak, jakbyśmy zmienili nagle lot balonu i ciesząc się z pozornego sukcesu... rozbili się o pobliskie skały. A tego chyba nie chcemy, prawda?

Nasza metoda nauczania języka angielskiego jest właśnie takim lotem balonem. Opracowaliśmy ją na podstawie teorii przyswajania autorstwa legendarnego geniusza językoznawstwa stosowanego, prof. Stephena Krashena. Teorię tego lingwistycznego autorytetu przedstawiamy tutaj.


KONTAKT...


ul. Wincentego Pola 4,
31-532 Kraków

tel. Kamil: 512 657 775
tel. Marcin: 502020370
email: info@bilingwa.pl
www.bilingwa.pl

NAPISZ DO NAS...