MENU...
Facebook

Bilingwalny rodzic


Większość z rodziców mówi po angielsku. Niektórzy robią to płynnie, niektórzy nadal walczą ze swoimi lękami przed autentyczną komunikacją. Jedni i drudzy mogą mieć obawy co do aktywnego uczestniczenia w dwujęzycznym rozwoju swojego dziecka. Bo to, co jest naturalne w rodzinie, w której jeden z rodziców jest Anglikiem czy Amerykaninem wydawać się może sztuczne, a nawet niebezpieczne. Nie chcemy przecież narażać naszych relacji z dzieckiem dla jego rozwoju językowego. Dlatego nie mówimy tu o rozwoju symultanicznego bilingwalizmu Waszego dziecka, a o bilingwalizmie wtórnym, czyli rozwijanym wtedy, kiedy Wasze relacje z dzieckiem nie są już zagrożone.

Ty, tu i teraz. Rozwijanie dwujęzyczności wymaga ustalenia stałych punktów odniesienia dla dziecka. Powinniście zdecydować np. który z rodziców będzie angażował się w nasz program. Jeśli zdecydujecie się na komunikację z dzieckiem, ustalcie z nim choćby w jakie dni będziecie mówić do niego tylko po angielsku albo w jakich sytuacjach będziecie się z nim w ten sposób komunikować. Nie oczekujecie przy tym, że Wasze dziecko zacznie mówić po trzech miesiącach. Nie zmuszajcie go do mówienia. Cieszcie się po prostu tym, że Was rozumie (czytaj więcej>>>).

O naszej procedurze rozwoju bilingwalnego Waszego dziecka dowiecie się podczas regularnych, piątkowych spotkaniach motywacyjno-instruktażowych. My przekażemy Wam wiedzę na temat procesów przyswajania języków obcych i podpowiemy, jak w praktyce radzić sobie z bieżącymi trudnościami. Wy podzielicie się z nami swoimi doświadczeniami. A wszystko po to, abyście skutecznie potrafili wzmocnić u dziecka przekonanie, że język angielski nie służy jedynie do zdania testu. On służy do autentycznej komunikacji.

Nie bój się swoich błędów. Jak jednak pogodzić fakt, że Wasz język angielski być może nie jest w pełni naturalny, że popełniacie czasem błędy, że mówicie z polskim akcentem? Nie będzie to miało większego znaczenia pod warunkiem, że Wasze dziecko będzie miało większość impulsów językowych dostarczanych w autentycznej formie: na naszych spotkaniach z nimi oraz poprzez pracę z  materiałem w domu.  Pamiętajcie, Wasza aktywność bilingwalna ma mieć charakter motywacyjny. Ma pokazać Waszemu dziecku, że angielskim można posługiwać się w codziennych sytuacjach. A jeśli Wasze dziecko przyswoi jakąś niepoprawną formę od Was samych? No cóż, ryzykujecie jedynie tym, że po części język Waszego dziecka będzie tak dobry jak Wasz :) Nie będzie ono miało jednak oporów do mówienia i będzie operowało językiem w sposób naturalny, bo proces jego przyswojenia był podświadomy. Bo miało Tatę czy Mamę, którzy mówili do niego po angielsku. Bo jego rodzice byli bilingwalni.

KONTAKT...


ul. Wincentego Pola 4,
31-532 Kraków

tel. Kamil: 512 657 775
tel. Marcin: 502020370
email: info@bilingwa.pl
www.bilingwa.pl

NAPISZ DO NAS...